poster

Šípková Růženka

 • anglický

  Sleeping Beauty

 • slovenský

  Šípková Ruženka

Animovaný / Rodinný / Romantický / Muzikál / Fantasy

USA, 1959, 75 min

Režie:

Clyde Geronimi

Předloha:

Charles Perrault (kniha)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • D.Moore
  ****

  Na Šípkové Růžence jsem byl coby dítě v kině a pamatoval si z ní hlavně Zlobu a její sídlo, draka, havrana proměněného v kamenný chrlič... Zkrátka samé ty půvabně temné záležitosti. Dnes jsem na film podíval po letech znovu (protože čistokrevná pohádka málokdy uškodí) a jsem nadšený. Všechno to, co se mi líbilo, se mi líbí dál, Zloba je dokonce jeden z nejlepších Disneyových záporáků, a k tomu jsem musel přičíst pro našince poněkud netradičně, ale nápaditě pojatý příběh o Růžence, v němž princ je téměř k ničemu a skoro všechno oddřou tři dobré víly (a vlastně proč také ne, když většinu z toho zpískaly, že), dechberoucí vizuální zpracování... Česká verze má kromě podařeného dabingu také výborné texty písní, o něž se postaral Eduard Krečmar. "Z krásných snů tvou příjemnou tvář už dávno znám..."(1.6.2014)

 • Morzael
  ***

  Nevím, co bych vám k této klasice ještě nového mohl říct. Písničky mi teda lezly na nervy, Disney to umí i líp. Ale za povšimnutí stojí podivná stavba příběhu, oproti dnešním filmům. Začátek tvoří zhruba 70% filmu, zápletka dalších 25% a finále pouze nějakých 5%. Zatímco dnes se hraje především na řešení zápletky a velké finále, při čemž je začátek sfouknut během prvních pár minut, mě tato stavba dost udivila. Ne že by tu nefungovala, ale dnešní publikum by asi zklamala.(20.5.2015)

 • melloun
  *****

  Tahle animovaná klasika od Walta Disneyho je značně poameričtěná a líší se od námi známé verze, jak v malých tak i větších detailech. To některé z nás (ne)mile překvapí, přesto je to pohádka velice krásná a ideální k shlédnutí ve vánoční čas. Obsahuje pravou lásku, nonšalatní šarm, nepostradatelná zvířátka (zde naštěstí obsažena v přijatelné míře), všudy přítomné sudičky, nadhled a pro mě nejcennější vlastnost - vtip.(1.11.2009)

 • kinej
  *****

  Zrovna Šípková Růženka se mi líbila z těch „opravdických“ pohádek (Sněhurka, Popelka) suveréně nejvíce. Dějem to není, je to zkrátka klasicky vyprávěná pohádka ala Disney a v tomto směru se nijak od svých kolegyň neliší. Čím vyniká je zpracovnání. Zde poprvé totiž měli kreslíři a animátoři k dispozici širokoúhlý formát a nutno říct, že ho využili na 100%. Zejména kompozice jednotlivých obrazů je zde ještě vytříbeněšjí kromě krásných pozadí se do obrazu vejde i více postav, tedy i více demonstrace umění animátorů. Obzvlášť povedená je postava zlé královny, nebo co je zač, a vůbec celý závěr, testuje samotné možnosti krelsného filmu.(17.8.2012)

 • (Z)denny
  ****

  Ani se mi nechce věřit, že od natočení tohoto zpracování příběhu o krásné princezně, která se píchne do prstu a usne, uběhlo už více než půl století.. Možná se někdo diví, že se Šípková Růženka píchla o vřeteno a né o růži, jak jsme u nás zvyklí, ale pokud někdo třeba jenom trochu více čte, tak se setkal s bezpočtem různých zpracování tohoto klasického námětu a vůbec ho to nepřekvapí.. Je to americká verze, americké zpracování, a musím říct, že se povedlo..(23.11.2009)

 • - Kvôli 70mm formátu museli hudobný podklad nahrať a celý zvukový mix vytvoriť v Nemecku, pretože v USA nemali na to vyhovujúce nahrávacie štúdio, ani techniku. (BlueNeon81)

 • - Šípková růženka měla být přelomová. Měla ukázat nový směr. Disney po svých výtvarnících chtěl něco nového, velkolepého. Něco jako pohyblivou tapiserii. Příběh se měl podle Disneyho pohybovat ve známých osvědčených mantinelech známé princezny. Disney se chtěl plně soustředit na příběh a postavy a vypreparoval veškeré vedlejší linky v podobě veselých sidekicků. Zajímavý experiment, leč nevyšel, tak jak si Disney představoval. (Rodriguez)

 • - Posledná princezná, na ktorej sa Walt Disney osobne podieľal. (krasomama)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace